Menedżer, samorządowiec i poseł na Sejm trzech kadencji. Przed podjęciem aktywności publicznej z sukcesem działał w biznesie. W latach 2018 – 2024 pełnił funkcję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Był pierwszym rzecznikiem w historii tego urzędu. Stworzone przez niego biuro prowadziło nawet osiem tysięcy spraw zgłaszanych przez przedsiębiorców rocznie. Podejmował również własne inicjatywy, takie jak skuteczna walka o zmianę stawki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym z 9% do 4,9%. Petycję przygotowaną przez Adama Abramowicza w tej sprawie poparło 55 tys. przedsiębiorców. Prowadzone przez niego Biuro Rzecznika MŚP przygotowywało też dziesiątki raportów i przeprowadzało setki konsultacji rocznie w ramach Rady Przedsiębiorców działającej przy Rzeczniku. Adam Abramowicz, pracując przez sześć lat jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, przeprowadził skuteczne interwencje powodujące liczne wstrzymania, umorzenia i zwroty kar administracyjnych dla wielu polskich przedsiębiorców.
Przez lata w Polsce dobrze funkcjonowała składka zdrowotna dla przedsiębiorców, naliczana jako ryczałt odliczany częściowo od podatku. Niestety, tzw. Polski Ład zmienił te zasady, komplikując system naliczania oraz znacząco podnosząc wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Skutkowało to zwiększeniem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i obniżeniem konkurencyjności polskich firm.
Pełniąc w tym czasie funkcję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wraz z funkcjonującą przy moim urzędzie Radą Przedsiębiorców ostrzegaliśmy przed fatalnymi skutkami tych zmian. Niestety, nasz głos został przez ówczesne władze zignorowany. Zlikwidowanie ryczałtowej składki spowodowało ogromne kłopoty w sektorze MŚP, co przełożyło się na lawinowy wzrost zamykania i zawieszania małych firm. Dziś nawet autorzy Polskiego Ładu przyznają, że te zmiany były błędem. wręcz obiecują, że jak wrócą do władzy, to je cofną.
Liderzy partii tworzących obecną koalicję rządzącą w trakcie kampanii wyborczej wielokrotnie obiecywali, że w przypadku przejęcia władzy w ciągu 100 dni anulują absurdalne i społecznie niesprawiedliwe przepisy Polskiego Ładu, zapowiadając jednocześnie powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej. Obietnica ta stała się jedną z kluczowych przesłanek do poparcia takiego programu przez dużą część przedsiębiorców podczas wyborów parlamentarnych.
21 marca 2024 r. konstytucyjni ministrowie obecnego rządu, kierujący resortami finansów i zdrowia, ogłosili założenia do projektu ustawy, która – gdyby została uchwalona – ustanowiłaby od 1.01.2025 r. ryczałtową składkę zdrowotną w wysokości 312 zł/mc. dla ponad 90 proc. przedsiębiorców. Wówczas – jeszcze jako Rzecznik MŚP – przyjąłem te deklaracje z zadowoleniem, traktując je jako podstawę do dyskusji nad objęciem wszystkich przedsiębiorców jednolitym, prostym, ryczałtowym systemem. Wyraziłem to w piśmie do Premiera Donalda Tuska. W ślad za tym pisma podobnej treści wysłało na ręce Prezesa Rady Ministrów wiele organizacji przedsiębiorców.
Po konferencji prasowej 21 marca 2024 roku zapadła w tym temacie cisza, co można było tłumaczyć kampanią samorządową, a potem wyborami do Parlamentu Europejskiego. Niestety, po wyborach rząd nie przedstawił do dyskusji konkretnego projektu przywracającego ryczałtową składkę. Sprawa ta jest rzekomo przedmiotem tarć wewnątrz koalicji rządzącej. W mojej ocenie partie w nią wchodzące celowo tworzą „zasłonę dymną”, wysuwając coraz to nowe i sprzeczne ze sobą propozycje, które z likwidacją zapisów Polskiego Ładu i powszechnym powrotem do ryczałtowej składki zdrowotnej nie mają nic wspólnego. Dlatego uprzedzam – nie uznamy za ukłon w stronę przedsiębiorców „łaskawego” zwolnienia sprzedaży środków trwałych od składki zdrowotnej, przy pozostawieniu obecnych, niekorzystnych zasad jej płacenia, bo nie jest to ani spełnienie wyborczych obietnic, ani naszych postulatów.
W Polsce mamy ponad 2 mln 600 tys. ciężko pracujących od rana do nocy, ryzykujących codziennie całym swoim majątkiem przedsiębiorców. To my wypracowujemy połowę PKB, a trzy czwarte zatrudnionych to pracownicy naszych firm. Jako ważna grupa społeczna mamy prawo domagać się od polityków obiecanego „odejścia od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego” (jak zostało to zapisane w umowie koalicyjnej), jakim jest składka zdrowotna dla przedsiębiorców w obecnym kształcie, i przywrócenia stanu prawnego sprzed Polskiego Ładu. Mamy prawo bronić swoich firm przed zamknięciem, rodzin przed bankructwem, a pracowników przed bezrobociem.
Dlatego zwracam się do Was z prośbą o podpisywanie petycji nawołującej do jak najszybszego uchwalenia zmian w składce zdrowotnej, które przywrócą stan prawny sprzed Polskiego Ładu, czyli powrót ryczałtowej składki, płaconej jednolicie przez wszystkich przedsiębiorców. Petycję z naszymi podpisami przekażę Panu Premierowi, politykom z koalicji rządzącej oraz parlamentarzystom wszystkich klubów i kół.
Przed wyborami Premier Donald Tusk obiecywał: „Ja bym pilnował władzy, żeby nie urządzała nam rzeczywistości wedle własnego mniemania, tylko żeby uznała, tak jak kiedyś to uznawaliśmy, że jak człowiek jest przedsiębiorczy, to jest to w porządku, za to się nie karze”. Te słowa ówczesnego przewodniczącego największej partii opozycyjnej, a dzisiaj premiera politycy mogą właśnie teraz wprowadzić w życie.
Liczę na to, że powszechny i dzięki temu silny głos polskich przedsiębiorców i reprezentujących nas organizacji i stowarzyszeń sprawi, że kolejna władza już nas nie oszuka i obietnice wyborcze zostaną w pełni zrealizowane.
Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP w latach 2018–2024